Сколіоз та остеохондроз
Симптоми та діагностика остеохондрозу та сколіозу
Розрізняють декілька видів остеохондрозу, в залежності від ураженої області хребта: остеохондроз шийного, грудного, поперекового, крижового відділів хребта. Кожен з різновидів остеохондрозу має свої ознаки, особливості діагностики та лікування.
Як визначити, чи є у Вас остеохондроз або сколіоз? Ознаки сколіозу видно навіть неспеціалісту при візуальному огляді - це несиметричність фігури. Основні симптоми остеохондрозу - це болі в області хребта (в шиї та потилиці при грудному та шийному остеохондрозі, в області попереку при крижовому і поперековому остеохондрозі), нерідко "віддають" і в інші частини тіла, обмеження рухливості хребта, хрускіт в області шиї при остеохондрозі шийного відділу хребта.
Заходи профілактики остеохондрозу та сколіозу зовсім нескладні, якщо не рахувати того, що для їх дотримання потрібно постійно себе контролювати. Для профілактики остеохондрозу та викривлень хребта треба вести рухливий спосіб життя, правильно харчуватися і стежити за поставою і положенням, в якому ви проводите велику частину часу, для цього приділіть увагу своєму робочому місцю. Все має бути розташоване так, щоб вам не доводилося довго перебувати в "скрученому" становищі. І головне - як можна частіше вставайте з-за столу, робіть які-небудь рухи.
А ось лікувати остеохондроз і сколіоз набагато складніше... У медичній практиці використовують різноманітні методи лікування остеохондрозу та сколіозу, проте далеко не завжди вдається домогтися задовільних результатів. Основним способом лікування сколіозу та остеохондрозу залишається лікувальна гімнастика. Розроблено спеціальні комплекси вправ для лікування сколіозу та остеохондрозу кожного з відділів хребта - шийного, грудного, поперекового.
Крім лікувальної фізкультури для лікування остеохондрозу та сколіозу застосовують масаж, мануальну терапію, менш поширене носіння корсетів, у крайніх випадках вдаються до операції; якщо причиною сколіозу є різна довжина ніг, використовують індивідуальні ортопедичні устілки. Для досягнення найкращих результатів при лікуванні сколіозу, остеохондрозу та інших хвороб хребта лікування має бути комплексним, грамотно підібраним.
Комплекс вправ
1. Повороти тулуба.
Станьте прямо, ноги на ширині плечей. Зберігайте правильну поставу і нахил тазу, коліна трохи зігнуті. Повільно поверніть верхню частину тулуба, спочатку вліво, а потім вправо настільки далеко, наскільки можете без напруги. Порахуйте до десяти, залишаючись у такому положенні. Повторіть, повертаючись спочатку вправо, а потім вліво. Розслабтеся, потім повторіть вправу п'ять разів.
2. Обертання стегон.
Випрямтеся, створюючи гарну поставу і нахиливши таз. Ноги розставте на ширину плечей. Руки вільно опустіть або покладіть на пояс. Робіть кругові рухи стегнами. Повторіть кругові рухи, п'ять разів на кожному напрямку.
3. Бічні нахили.
Встаньте, розставивши ноги на ширину плечей і трохи зігнутвши їх в колінах.Підніміть праву руку і трохи опустіть її за голову, ліву покладіть на талію навколо живота. Повільно нахиляйтеся вліво до тих пір, поки права рука не прийме діагональне положення. Повільно порахуйте до 10. Повторіть двічі, потім поміняйте руки і сторони нахилу, і спробуйте ще два рази.
4.Нахили вперед.
Випрямтеся, створюючи гарну поставу, ноги трохи розсуньте. Нахиліть голову, покладіть підборіддя на груди. Ковзайте руками по стегнах у напрямку колін. Нагніться вперед так далеко, як Ви можете без напруги. Розслабте шию і плечі. Послабте м'язи шиї. Поверніться у вертикальне положення.
5. Дроворуб.
Станьте прямо, ноги трохи розсуньте. Зчепіть руки в замок над головою. Опустіть руки вниз між ніг, згинаючи коліна і спину, так, ніби Ви рубаєте дрова. Повторіть 10 разів. Продовжуйте вправу, напружуючи коліна і прагнучи руками дістати стелю. Не виконуйте цю вправу дуже швидко. Збільшуйте інтенсивність руху.
6. Розтягування підколінних сухожиль.
Для виконання цієї вправи використовуйте низький стілець. Не спирайтеся на стіл, так як він може виявитися дуже високим, і Ви можете пошкодити собі спину.Станьте обличчям до стільця і покладіть на нього стопу лівої ноги. Стійте прямо, коліна злегка зігнуті. Обережно нахиляйтеся вперед. Робіть це до тих пір, поки не відчуєте розтягування (відчуйте його відразу ж). Якщо Ви не можете зберегти рівновагу в такому положенні, то тримайтеся за щось.
7. Руки вперед.
Станьте прямо, коліна трохи зігніть. Стисніть долоні в кулаки і виштовхніть руки вперед на рівні плечей. Округліть спину і подивіться на підлогу. Повільно порахуйте до 10, залишаючись у такому положенні. Випрямтеся і повторіть вправу. Виконуючи вправу зберігайте нахил тазу.
8. Присідання біля стіни.
Станьте спиною до рівної стіни чи дверей, ноги на відстані 15 см від неї. Притисніть нижню частину спини до стіни, зберігаючи нахил тазу. Ковзайте по стіні вниз до тих пір, поки Ваші коліна не будуть зігнуті приблизно на 45 градусів. Поверніться у вихідне положення. Повторюйте до тих пір, поки не відчуєте в ногах легку втому. Не переступайте межі 45 градусів до тих пір, поки Вам не буде легко присідати, а потім поступово присідайте глибше, але не переходьте позначку, коли Ваші стегна будуть паралельні підлозі. Вам немає необхідності присідати глибше, бо є загроза перенапружити колінні суглоби. Плечі розслабте і трохи опустіть.
9. Присідання біля стіни.
Станьте, притиснувши стегна до стіни. Притискайте нижню частину спини до стіни, тим самим, випрямляючи все тіло. Рухайте вгору до тих пір, поки не станете навшпиньки. Залишаючись в такому положенні, опустіть стопи на підлогу. Повторюйте цю вправу частіше протягом дня, так як вона чудово годитися для створення гарної постави. ПАМ'ЯТАЙТЕ, тримайте плечі рівно й розслабте їх, підборіддя і голова підняті вгору. Зберігайте нахил тазу, втягнувши живіт в сідниці. Ця вправа чудово підходить для вирівнювання викривленого хребта.
10. Стійка біля стіни.
Станьте спиною до стіни, ноги на відстані 15 см від неї. Зігніть коліна і притискайте нижню частину спини до стіни до тих пір, поки вона не торкнеться поверхні. Підніміть підборіддя, притисніть голову як можна ближче до стіни, залишаючись у такому положенні, повільно порахуйте до 10.
11. Стійка біля стіни.
Початкове положення, як в 10. Підніміть руки вгору долонями назовні, притисніть тильну сторону кистей до стіни. Піднімаючи руки, зробіть вдих. Опускаючись, видихніть. Постарайтеся тримати руки близько до стіни. Це легко, але якщо Ви будете стояти на своєму, то дуже скоро відчуєте поліпшення. ПАМ'ЯТАЙТЕ, плечі повинні бути розслаблені і перебувати на одному рівні, дихання не утруднене. Якщо Ви з першого разу не дістали головою до стінки, то зможете зробити це коли Ваша постава покращиться.
12. Повороти під стіною.
Стати спиною до стіни, ноги на ширині плечей на відстані 30 - 45 см від стіни. Коліна трохи зігніть. Руки трохи розведіть в сторони і повільно поверніться кругом, кладучи руки на стіну на рівні плечей. Стопи залишаються на своїх місцях. Залишаючись в такому положенні, повільно долічіть до 10. Повторіть в іншу сторону.
13. Розтягування грудей.
Сядьте на стілець, випроставши спину й випроставши таз. Зімкніть руки ззаду на рівні сідниць, долоні направте вгору. Трохи зігніть лікті і опустіть плечі. Глибоко вдихніть. Видихніть і зведіть лопатки разом. Посуньте лікті, розтягуючи таким чином грудну клітку і верхню частину спини. Слідкуйте, щоб нижню частину спини не вигинало занадто сильно. Повторіть вправу 5 разів.
14. Ковзання тазу.
Сядьте на стілець, випрямтеся. Повільно і м'яко вигніть спину і хребет, рухаючи тазом вперед і назад. Повторіть хоча б 20 разів. Не робіть вправу всім тілом.
15. Обертання плечима.
Станьте прямо, ноги трохи розсуньте. Повертайте обома плечима, округлюючи їх вперед, піднімаючи до стелі і відводячи назад. Розслабтеся - нехай плечі повернуться у вихідне положення. Повторіть у зворотному напрямку. Виконайте вправу 10 разів.
16. Присідання біля столу.
Станьте спиною до столу. Зіпріться на нього руками. Зігніть коліна і присядьте так глибоко, як дозволять Вам плечі і руки. Залишаючись в такому положенні, порахуйте до 10, поверніться у вихідне положення і повторіть вправу 5 разів.
17. Руки за спину.
Станьте прямо. Зігніть ліву руку за спиною, розташувавши її кисть між лопаток. Постарайтеся обхопити лікоть правої руки за спиною і легенько потягніть його вправо. Повторіть п'ять разів. Поміняйте руки і повторіть вправу. Закладіть руки за спину, пальці направте в підлогу. Охопіть праве зап'ястя лівою рукою потягніть праву руку вниз через спину. Залишаючись в такому положенні, порахуйте до десяти. Розслабтеся, потім поміняйте руки і повторіть. Якщо Ви не можете дотягтися за спиною до ліктя, візьміться за зап'ястя. Починаючи виконувати ці вправи, робіть те, що можете, лише поступово збільшуючи навантаження.
18. Руки за шию.
Розтягує плечі та грудну клітку. Станьте або сядьте. З'єднайте пальці ззаду на рівні шиї і натисніть лівою рукою на праву, рухаючи її вліво так далеко, як зможете. Залишайтеся в такому положенні, повільно порахуйте до 10. Розслабтеся і повторіть в інший бік, давлячи на ліву руку правою.Повторіть цю вправу по 5 разів.
19. З'єднайте руки ззаду, як і в попередній вправі.
В цей же час підніміть лікті вгору і рухайте їх назад, як ніби намагаєтеся дістати стелі кінчиками. Підніміть лікті так високо, як тільки зможете. Залишаючись в такому положенні, порахуйте до п'яти. Розслабтеся і повторіть вправу п'ять разів
20. Присідання біля стільця.
Станьте спиною до стільця. Зіпріться долонями на стілець, ноги на підлозі. Відсуньте ноги від стільця, щоб руки дійсно працювали. Випрямте ноги, щоб перенести вагу на руки, що спираються на стілець. Зігніть руки, наблизивши тіло до підлоги. Поверніться у вихідне положення. Повторюйте віджимання до тих пір, поки руки не втомляться.
21. Попуррі для шиї.
Дивіться прямо вперед і підніміть підборіддя. Підтягніться до підлоги, збільшуючи відстань між плечима і вухами. Виконуючи цю вправу кожен раз, думайте, що ростете.
22. Згинання, розтягування,обертання і метод згинання.
Схиліть підборіддя і нагніть голову вперед, плечі розслабте. Повторіть вправу. Відхиліть голову назад, ніби дивлячись на стелю, але не далі. Повторіть вправу. Метод обертання: поверніть голову, щоб подивитися через одне плече, потім повільно поверніться до іншого. Притискайте підборіддя до грудей, плечі опустіть.
23. Присідання біля столу.
Станьте біля столу на відстані витягнутої руки. Зігніть коліна, потягніться вперед, покладіть руки на стіл, голову на руки. Повільно випрямте коліна і ви відчуєте як витягується хребет. Коліна повинні бути випрямлені не повністю. Випряміть верхню частину тулуба, але не забувайте про нахил тазу. Стегна і ноги повинні бути розслаблені. Зберігайте нахил тазу і дивіться на підлогу.
Сколіоз у дітей: методи вирішення проблеми
З кожним роком сколіоз у дітей стає все більш актуальною проблемою. На відхилення хребта від природного положення впливає дуже багато факторів. Захоплення телевізором і комп'ютерами, малоактивний спосіб життя, недостатнє мінеральне забезпечення організму, нерівномірне навантаження на ліво- і правосторонні м'язи - всі ці фактори впливають на викривлення хребта в бічну сторону.
Саме тому, в наші дні, найбільш часто діагностують набутий сколіоз. Причина якого - швидкий ріст і розвиток дитячого організму, високі навантаження і неправильна постава при сидінні за партою, деякі захворювання організму. Починати лікування сколіозу потрібно в період росту організму. І чим раніше виявляється проблема, тим кращі результати лікування.
Якщо ж сколіоз у дітей має вроджену форму, його дуже складно виявити на ранньому етапі. Тому лікар-ортопед повинен проводити регулярні ортопедичні огляди. При виявленні сколіозу, призначається інтенсивне ортопедичне лікування, що дає можливість зупинити розвиток деформації до виникнення важких стадій. Але сколіоз це не тільки дитяча проблема, дуже багато дорослих і літніх людей скаржаться на болі в спині. Динамічний спосіб життя, несприятливі умови праці і відпочинку, слабка кістково-м'язова система - все це призводить до непосильного навантаження на хребет.
Тому, щоб уникнути деформації скелета, просто необхідно використовувати корсет для постави. Він допомагає підтримувати хребет у природному фізіологічному стані, виправляючи поставу. Корсети для хребта є одним з ефективних методів лікування сколіозу. Головне його призначення - утримання хребта в правильному фізіологічному положенні, активно коригуючи всі деформації. Саме ортопедичний корсет вважається тим виробом, який може зробити маленьке диво. Ця деталь гардеробу, непомітно для оточуючих, допоможе виправити викривлення постави. Адже, саме неправильна постава - одна з головних причин виникнення проблем з хребтом, дуже ефективним способом лікування якої, є корсет для хребта. Корсет призначають для підтримки хребта у вертикальному положенні. Застосування корсета перешкоджає подальшому зміщенню хребців, знімаючи з них напругу. Носять його постійно протягом тривалого часу. Забезпечують дозовану фіксацію і розвантаження певних відділів. Корсети для хребта просто необхідні для тих людей, чий рід діяльності пов'язаний з постійним навантаженням на хребет. Корсет допомагає м'язам розслабитися, знімаючи з них навантаження, що дає можливість прискорити процес одужання і зменшити біль. Корсет для спини знімає напругу з хребта і виправляє його деформацію, підтримуючи хребет у природному положенні. Носити корсет потрібно при больових відчуттях в спині або для профілактики при сильних навантаженнях хребта. Він приймає частину осьового навантаження на себе, розвантажуючи хребет.
Корсети для спини відрізняються за фасоном, матеріалом і бувають з різним ступенем фіксації. Для профілактики підійдуть м'які і напівтверді корсети. Для лікування застосовують корсети для постави з сильним ступенем фіксації. При тривалому носінні, корсет для корекції постави усуває больові відчуття в спині. Корсет рекомендують для розвантаження передніх відділів хребців. При його одяганні хребет приймає правильне положення і випрямляється. Також, дуже актуальним є пояс для спини і для спортсменів. Корсет знімає напругу з хребта при силових вправах. Він забезпечує фіксацію, розподіляючи навантаження на всі м'язи спини.
Не чекайте появи перших ознак захворювання! Все що Вам потрібно - це придбати необхідний корсет негайно. Бути здоровим - природне бажання кожної людини. Відмінне здоров'я - це не тільки радісне сприйняття життя, а й висока працездатність. Бережіть своє здоров'я, адже здоров'я опорно-рухового апарату залежить від ваших власних зусиль!